Štětka malířská plochá 40x140 mm - 83101420
Vysoce kvalitní malířské nářadí pro profesionální řemeslníky i domácí kutily.
COLOR EXPERT patří do skupiny COLOR EXPERT-STORCH, největšího a nejstaršího distributora malířského nářadí v Evropě. Painting Tool Systems – skupina Storch-Ciret Group vyrábí a prodává vysoce kvalitní malířské nářadí. Pro profesionální řemeslníky a pracovníky svépomocí, kteří oceňují kvalitu.
Cena bez DPH za ks:
173 Kč
Popis Štětka malířská plochá 40 x140 mm - 83101420
Vysokokapacitní štětec
Je vhodný pro nanášení širokého spektra nátěrových hmot. Primárně byl určen pro nanášení vodouředitelných nátěrových hmot. V praxi se však velmi dobře osvědčil při nátěrech rozpouštědlových materiálů, jako jsou PUR a EP barvy nebo alkydové barvy. Tužší štětina má vyšší odolnost vůči mechanickému opotřebení a má schopnost zapracovat nátěrovou hmotu hluboko do struktury povrchu.
Vlastnosti Štětka malířská plochá 40 x140 mm - 83101420
- směs štětin (umělá vlákna a přírodní štětina)
- 80% tops (průměrná délka štětin)
- plastové držadlo
- možnost zavěšení na plechovku s barvou
- poniklovaná zděř/objímka
- šířka štětce 140mm
- tloušťka štětce 40mm
- nominální délka štětin 55mm
Jak vybrat štětec nebo štětku
Obecně platí, že pro vtírání nátěrové hmoty do podkladu jsou vhodnější štětec nebo štětka, a to zejména u hrubých nebo nestejně savých podkladů.
Zřejmé je to při penetraci stěn: Do tmelu, stěrky nebo nové omítky se vsakuje větší množství penetrace než do ploch se starými nátěry, čili když na štětec nebo štětku přitlačíme, dostaneme tam i více penetračního roztoku; válečkem by to bylo pracnější. Například první nátěr sádrokartonu bychom právě z těchto důvodů měli dělat štětkou.
Pro penetraci je vhodnější štětka s přírodními štětinami, které nasáknou více nátěrové hmoty, takže štětku není potřeba tak často namáčet. Štětkami s umělými štětinami zpravidla malujeme nově omítnuté stěny, nebo je používáme na zednické práce pro vlhčení podkladů. Na preciznější malbu jsou vhodnější štětky s přírodními vlákny.
Většina nových štětců pouští štětiny, proto je nejprve použijeme několikrát na základovou barvu a až poté na vrchní vrstvy, u kterých záleží na tom, aby byly čisté.
Volíme ho podle charakteru práce. Nejčastěji používáme ploché štětce, protože nabízejí více možností jak vést stopu, a při namáčení lze dobře kontrolovat, kolik barvy nabíráme.
Oválné štětce volíme pro lakování rovných ploch, neboť se s nimi pracuje rychle a při průhledném nátěru nejsou tolik vidět nepřesnosti.
Štětce s přírodními štětinami lze použít na jakékoliv barvy a štětce s umělými štětinami jsou vhodné jen pro vodou ředitelné barvy, protože při natírání syntetickými barvami či odstraňovači starých nátěrů by je vzájemné chemické reakce mohly poškodit. Neplatí to však doslova: Na louhy, kyseliny i na odstraňovače starých nátěrů lze použít například štětce s polyamidovými štětinami.
K lazurování jsou vhodné štětce s umělými štětinami, které mají mikroskopické komůrky a tím oproti běžným štětcům umožňují nanášet větší množství lazury na jedno namočení a lépe ji roztírat.
Na druhou stranu se přírodní štětiny odírají více než umělohmotné, ale projeví se to až při velmi intenzivním používání.
Bylo by logické, že čím širší štětec, tím rychleji plochu natřeme — jenže to neplatí doslova, protože širokým štětcem se některé předměty natírají špatně, práce by tedy trvala déle a efekt by se ztratil.
Se širším štětcem dobře zvládneme řídké nátěrové hmoty nebo penetrace, jestliže však budou barvy hodně husté, budeme mít potíže — musíme použít užší štětec. Pokud natíráme častěji, vyplatí se nakoupit několik štětců různých šířek a používat je podle charakteru natíraného předmětu.
Zdroj: ireceptar.cz